Devrim bir rüya değil- Haşim Barış


Sevgili Metehan

Kürt Mehmet le ‘’birlikte’’ kaleme aldığınız yakın tarih ve yüzleşme kitabını bir solukta okudum. Dönemin ruhunu anlamamıza yardımcı olacak tüm olayların hiçbir gizleme, saklama çabasına girmeden anlatılması ayrıca heyecan verici. Biliyorsun yakın tarihe dair yüzlerce kitap yayınlandı. Hemen herkes değişik pencerelerden bakarak o günü bugüne taşıdı. Beyaz sayfalarda bize sundu. Önemli bir kısmı canımızı acıtsa da sosyalistlere yakışacak açıklık, samimiyet, içtenlik ve geleceğe ışık tutma kaygusu taşırken, bazıları ise yer yer hamasete kaçan, yer yer yerel ve yüzeysel kalan ve hatta işin şahsileştiği bir içerik taşıyordu.

İtiraf etmeliyim ki büyük emek vererek hazırlamaya çalıştığın bu belgesel tereddütsüz birinci sıradaki eserler arasında anılacaktır. Evet bana göre de devrim bir rüya değil, ancak hayal kurabilen insanların sunduğu bir gelecek projesidir. Daha önce yaşanmamış her şey gibi yüzümüze gözümüze bulaştırdığımız da olmuştur. Açmaza düştüğümüz de, çuvalladığımız da. Şurası kesin ki hiçbir günahımız bağışlanmayacak kadar üzerinde ısrarcı olduğumuz günahlar değil. Olayın kahramanı Kürt Mehmet de tüm yaşadıklarını , erdemleri ve zaaflarıyla birlikte ortaya koymaktan bir an bile imtina etmemiş. Eserin okumaya değer olmasında akıcılığında en önemli sebep de bu olsa gerek.

70 li yıllarda Malatya ya gitmiş ve birkaç gününü orada geçirmiş bir insan olarak, olayların tarihsel derinlik ve önemine dair anlatılanları anca kavradığımı da itiraf etmeliyim. Kürt Mehmet şahsında orada olup bitenleri , o günkü tavır davranışlarını yorumlayarak şunu söyleyebiliriz ki: Dönemin çoğu kahramanları da aynı sorunla yüzleşmiş ve açmaza düşmüş. Her sıkıntının ardından Kürt Mehmet in büyük bir sabır ve bağlılıkla her şeyi yeniden ayakları üstüne oturtması gözden kaçmamalı. Ben öyle görüyorum en azından.

Yakın tarihi iyi okuma ve anlamanın hakiki tanıkların ağzından çıkacak sözlerle çok ama çok bağlantılı olduğundan eminim. Bu nedenle kitap boyunca hem sorulan soruların kalitesi ve iyi hazırlanması, hemde bunlara verilen yanıtlardaki sahicilik her şeyin üstündedir. Emeğinize sağlık diyorum. Her devrimci mutlaka kütüphanesinin bir köşesinde Kürt Mehmet i bulundurmalı. Yoksa kayıptır, içtenlikle söylüyorum.

NOT: Ali M. nin eve hapsinin sebep ve sonuçları ne olursa olsun, hiç tartışmasız, yüzde yüz hatalı birey olduğunu keşke yazabilseydiniz. En azında diğer baskılarda yazmanız dileğiyle.
Sevgiyle.

  • İzlenme: 1284