Skip to main content

Hafta Sonu İmza Günleriyle Geçti

Geçtiğimiz hafta sonu Didim'de 2 cafede yazarlar buluşması vardı.

Cuma günü Adress Kültür Kafede Yazar Dr. Metehan Akbulut ve Hasan Şahin okurlarıyla buluşup sohbet dereken, Cumartesi günü Apollon Tapınağı karşısındaki Lina Cafede Yazar Necla Akdeniz okurlarıyla buluştu.

Adres Cafedeki buluşmada Dr. Metehan Akbulut'un ilk kitabı olan Kürt Mehmet'i yazmasında dönemi ve yaşadıklarından alıntılar yapılan Mehmet Tekin de  hazır bulundu. Emekli Öğretmen Hasan Şahin'inde romanlarıyla katıldığı imza günü ve söyleşi de yazarlar kitaplarının yazılma aşamasını, yazım aşamasında yaptıkları araştırmalar ve değerlendirmeleri, hangi duygularla  yazdıklarını anlattılar.

"Kürt Mehmet" kitabının ardından  "CHP'nin Reddi Mirası" adlı eski milletvekili Orhan Akbulut'un hayatının da  anlatıldığı iki  kitabının  ortaya çıkış amacının tarihe bir  not bırakmak, kitaplarındaki kişilerin yaşadıkları döneme ait bir arşiv çalışması da olduğunu belirtti ve kitaplarının gördüğü ilgiden de memnun olduğunu söyleyen yazar Akbulut, bu tür arşiv niteliğinde ve kitaplar yazmak istediğini de belirterek   bir dönemin  yaşananların  kişilerin hafızalarında kalmaması gerektiğini mutlaka arşivlenmesi gerektiğini de söyledi.

Hayatındaki bazı kesitlerin geleceğe taşınması için  bir biyografi gibi, bir arşiv çalışması gibi görülmesini isteyen yaşadığı dönemde Kürt Mehmet  adıyla bilinen Mehmet Tekin'de kitabın yazılmasının kendi anlatımlarını kurgulayarak olaylar ve kişilerden yaşayanlardan teyitler alarak hazırlandığını ve gördüğü ilgiden ne kadar doğru bir iş yapıldığını söyledi ve "herkes yaşadıklarını eğrisiyle doğrusuyla   kaleme almalı, yaşananlar hayatımızı bir parçası önemli olan temiz olmak ve temiz kalmak bu nedenle kitabın önemini anlamış oldum. Metehan Akbulut'a teşekkür ediyorum" dedi.  

Yazar Hasan Şahin'de öykülerinin yaşanmış hayat hikayelerinin  romanlaştırıldığını belirtti ve en son yazdığı kitabın KHK'larla görevden uzaklaştırılan iki öğretmenin yaşadıklarını ve çektiği zorlukları  anlattığını, Naciye isimli kitabında da cezaevinde  koğuşlar arası  gezen bir kedinin haber taşıdığı gerekçesiyle cezaevi yönetimince öldürülmesi gibi bir yaşanmışlığı kitaplaştırdığını söyledi.

Necla Akdeniz Lina Kafe'de

Kotika ve Gök Kuşaksız adlı iki kitabını okurlarıyla buluşturan yazar Necla Akdeniz burada kitaplarını imzalayıp okurlarıyla sohbet etti.

Kendisi Bodrum'da yaşayan yazarın pandemi sonrası ilk  imza günü olduğunu belirtiği etkinliğe ege bölgesinde yaşayan arkadaşları ve okurları katıldı.

Kitabın yazılma sürecinde, kendi yaşanmışlıklarını, biraz kurgusal, biraz olduğu gibi kaleme aldığını belirten yazar, felsefeci olmasından dolayı kitaplarında felsefi bakışında etkisi olduğunu belirtti.

Kitabın yazım aşamasında dostları ve arkadaşlarında zaman zaman sert eleştiriler ve alsa da tüm bunların kitaplarının olgunlaşmasında etkisi olduğunu da belirtti.

***3 Kasım 2021 tarihinde DİDİM GERÇEK gazetesinde yayımlanmıştır.

  • İzlenme: 508