Kürt Mehmet-Hüseyin Öngören

Bireysel anı şeklinde yazılan Tarihle Söyleşiler 1-2-3’ü okudum. İnsanı geçmişine götürüyor. Yer yer kendinizden bir şeyler buluyorsunuz. Hoşa gidiyor zevkle okuyorsunuz. Hatta Tarihle Söyleşiler’in devamı gelecek mi diye bekliyorsunuz, ama…

Kürt Mehmet Malatya’da Devrimci Mücadele kitabı ise çok farklı.

Birinci farkı arkadaşım Dr. Metehan Akbulut tarafından bir dönem röportaj şeklinde aktarılmış olmasına rağmen ayrıca kimi belgeler de kitaba eklemiş. Mete çok iyi araştırmış, çok fazla emek vermiş. O kadarki Kürt Mehmet’in (Mehmet Tekin) bile unuttuğu ve hatırlayamadığı şeyleri bulup çıkarmış. Kırılırmış, darılırmış demeden cesurca sorularını sormuş.

İkincisi, THKP-C süreci şu ana kadar okuduklarımdan çok farklı. THKP-C sürecini yaşamadım, sadece okuduklarımdan ve anlatılanlardan biliyorum. Ancak Devrimci Gençlik ve Devrimci Yol süreçleri içerisinde aktif olarak yer aldım. Kürt Mehmet anlatımlarında Devrimci Yol sürecini yerelden genele çok iyi aktarmış. Aynı zamanda yerelde yaşananlar üzerine eleştiri ve özeleştiri yapmış. Bunlar oldukça objektif ve doğru bir şekilde anlatılmış.

Üçüncüsü, kitabın dili çok akıcı, okumaya başladığınız anda elden bırakamıyorsunuz. Çok açık ki bu Mete’nin başarısı… Umarım Mete bundan sonrada bu tür kitaplar yazmaya devam eder.

Dördüncüsü, 12 Eylül sonrası Kürt Mehmet’i şahsen tanıma şansım oldu. GBK,ÖDP ve SOL Parti süreçlerinde de çok kısa da olsa gerçekçi bir şekilde kendisini ifade etmiş.

Başta yoldaşlarım Mete ve Kürt Mehmet  olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

  • İzlenme: 1183