Skip to main content

İlk tutuklanması

1951 tevkifatından sonra, (1968 yılında) Malatya’daki ilk siyasi tutuklu oldum.

İlk tutuklanmanız bu yıllarda mı?

Turan Emeksiz Lisesi ikinci sınıftayken ilk kez tutuklandım.

Bu yıllarda konuşulan, tartışılan konuların başında Türkiye’nin bağımsız olup olmadığı geliyordu. Ülkemizin nasıl bağımlı hâle getirildiği, nasıl sömürgeleştirildiği yo-ğun olarak konuşuluyordu. Başbakan İsmet İnönü bile, “Bir görev veriyorum, sonucunu kendi bakanımdan önce Amerikan sefirinden öğreniyorum!..” demişti.

Cumartesi günleri lisede bayrak töreni yapılır ve İstiklal Marşı okunurdu. Turan Emeksiz Lisesi yan binasında pansiyon vardı. İstiklal Marşı okumak için toplandığımızda, pansiyondaki pencerelerden bakan öğrenciler oldu. Okul müdür başyardımcısı Şeyhmus Üçkardeşler, penceredeki arkadaşlara dönerek, “Bağımsız bir ülkenin bağımsızlık marşına katılmayan hainler var aramızda. İstiklal Marşı’mızı okumuyorlar, kaçıyorlar. Bunlar vatan hainidir. Şerefsizler, kansızlar, neden gelip katılmıyorsunuz?” anlamında bir şeyler söyledi.

Arkadaşların bu hakaretleri hak etmediklerini düşü-nerek yüksek sesle, “Hangi bağımsızlıktan bahsediyorsunuz! Ülkemiz bağımsız bir ülke midir? Bağımsızlığı olmayan bir ülkenin bağımsızlık marşı olur mu?” diye sorular sordum. Konuşmam üzerine hemen bir panik başladı. Milliyetçi olarak bilinen öğretmenlerden biri; “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! / Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. / Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım...” diye İstiklal Marşı’nın dizelerini okumaya başladı. Ardından bana dönerek, “Kaçma, seninle hesaplaşacağız!” dedi. Ben de “Kaçmıyorum buradayım!” diye bağırdım. “Kim bu vatan haini? Derhal polis çağırın!” diye etrafa talimatlar yağdırdılar. Okula kısa bir süre sonra polisler geldi. Polisler, bir vatan haini yakalamış, edasıyla beni alıp karakola götürdüler. Karakolda gerekli işlemler yapıldıktan sonra apar topar nöbetçi mahkemeye sevk edildim. Nöbetçi mahkeme beni tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Bildiğim kadarıyla 1951 tevkifatından sonra, (1968 yılında) Malatya’daki ilk siyasi tutuklu oldum. Üç dört gün yattıktan sonra Avukat Hayrettin Abacı’nın itirazı üzerine serbest bırakıldım. Tutukluyken gelip vekâletimi aldı ve bir üst mahkemeye itiraz etti.

*** 12 Eylül 1980 sonrası yakalanmadan önce taşıdığı sahte kimlikteki fotoğraf (sağdaki), 1981 yılında gözaltında çekilen fotoğrafı (soldaki)

Gelirinin ihtiyacı olan Malatyalı arkadaşlarımıza ve ailelerine aktarılacağı kitaptan edinmek için lütfen iletişime geçiniz:

Kitap istekleriniz için: Metehan Akbulut, GSM: 0535.7777 337, E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

  • İzlenme: 2253