Skip to main content

Beklentimin üstünde bir kitap-Mehmet Biter


Metehan’ı, Kürt Mehmet’le birlikte bana misafir olduklarında tanıdım. Kürt’ün anılarını eksene alan bir kitap çalışması için yola çıktıklarını ve Metehan’ın bu işe soyunduğunu söylediler. Metehan’ı tanımadığım için bu projeyi başarıyla sonuçlandırma konusunda kesin bir yargıya sahip değildim. Çünkü, buna benzer girişimde bulunan bazı arkadaşların çabaları sonuçsuz kalmıştı. Daha sonraki günlerde, başladığı çalışmanın titizlikle ilerlediğini gördükçe, Kürt’ün doğru bir adresle yola çıktığını anladım. Yaptığı çalışmaların, özellikle içinde bulunduğum dönemle ilgili bölümlerini benimle paylaşma sürecinde, Metehan’ın titizlikle ve büyük bir özenle hakikatin bilgisine ulaşma gayretine tanık oldum. Beklentimin üstünde bir kitapla başladığı işi başarıyla tamamladı. Kendisini kutluyorum.

Bir tür yaşanmışlıkları konu alan anılar, her zaman bir yanıyla eksik kalır. Bu bağlamda, Kürt Mehmet kitabında da eksiklikler ya da eleştirilecek yönlerinin olması doğaldır. Bunlar bu çalışmanın önemini azaltmaz. Bir de araya uzun yıllar girmişse, yaşanmışlıklar hafızada kalanla sınırlı hale geliyor.

Metehan, bu sorunu, çoklu hafızalara müracaat ederek aşmayı başardı. Elde yazılı kaynak olmayınca, yapılacak en doğru şey buydu.

70’li yıllarda birlikte mücadele ettiğim, cezaevinde koğuş ve hücre arkadaşım Kürt Mehmet’i de bu çalışmayı başlatan kararından dolayı kutlarım.

  • İzlenme: 1661