Skip to main content

CHP'nin Reddi Mirası

2020 yılı içerisinde yaşamınızın özeti sayılabilecek “Bir Çağdaş Köylü” çalışması yayımlandı. Çalışmanın ismi ile başlayalım istiyorum. Sizin için “köy çocuğu” diyebilir miyiz?

Bir köy çocuğuyum elbette. Deliilyas’ta doğdum ve çocukluğum orada geçti. Eğitimim için ilkokuldan itibaren Kayseri, Sivas ve Ankara’da bulunmuş olmama rağmen tüm tatillerde köyümüze giderdim. Arazilerimiz vardı, dolayısıyla hasat kaldırır, traktör sürerdim. Ayrıca hayvanlarımızı otlatırdım. Köyümle, insanlarımızla hep iç içeydim.

Yaşamınız hakkında henüz bir yıl önce kaleme alınmış bir çalışma varken, neden ikinci kez anılarınızı yazılı hâle getirmeye karar verdiniz?
Böyle bir çalışmaya başlamamın iki nedeni var. Birincisi, “Bir Çağdaş Köylü” çalışması çok aceleye geldi. Üstelik yaşamımı ve görüşlerimi anlattığım bir kitap olarak değerlendirmemek gerek. Zaten sadece aile çevresine ve çok yakın arkadaşlarıma dağıtıldı. Çokça yazım ve içerik hataları bulunuyor. Üstelik fotoğraf ağırlıklı bir çalışma oldu. Kimi eksikliklerin ve hataların giderilmesi için ikinci bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

İkincisi, yıllar önce yaşamımla ilgili bir siyasi roman üzerinde çalışmaya başladım, ne yazık ki bitirememiştim. Geçen yıl tamamladığın “Kürt Mehmet, Malatya’da Devrimci Mücadele” kitabını yöntem ve içerik olarak çok beğendim. Dolayısıyla benimle de böylesi bir çalışmayı yapmanın iyi ve doğru olacağını düşündüm. Ancak yöntem, içerik ve kapsam olarak yine öyle bir çalışmayı benimle birlikte yapabilmen ne yazık ki mümkün olmayabilir.

Neden?
Sayın Mehmet Tekin (Kürt Mehmet) gibi bir yaşamım yok. Çok hareketli, farklı hikâyeleri olan ve militan mücadele içinde geçen bir yaşam onunki… Benim yaşamım legal alanda siyaset yapmam nedeniyle o anlamda daha durağan, hikâyeleri çok olmayan bir hayat ama ben de CHP tarihindeki çok önemli şahsiyetlerle hem tanıştım hem çalıştım. Parti ve ülke tarihine dair tanıklık ve yaşanmışlıklarım var. Örneğin Milli Şef İsmet İnönü, Karaoğlan Bülent Ecevit gibi önemli liderlerle yakından çalışma olanağı buldum. Çok önemli gelişmelere ve olaylara tanık oldum. 1950’lerde Demokrat Parti’nin (DP) uygulamaları sırasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kollarındaydım. 1975-1976 iki dönem Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) genel başkanlığım, 1977-1980 milletvekilliğim, CHP Genel Yönetim Kurulu (GYK) üyeliğim, CHP’nin yeniden açılışı çalışmalarımız, Yüksek Disiplin Kurulu Başkan Vekilliğim sırasında çok önemli olaylara ve gelişmelere tanık oldum.

Ancak en baştan vurgulamak isterim ki bu çalışma, tam anlamıyla biyografim olmayacağı gibi bir tarih çalışması da olmayacak sanıyorum.

Neler anlatacaksınız?
Soracağın sorular çalışmanın çerçevesini büyük ölçüde belirleyecek. Neredeyse 65 yılı bulan aktif siyasi yaşamımı bütün yönleriyle ele alabilmemiz, bu çalışmanın sınırlarını çok aşar. Kişisel olarak yaşadıklarım dışında, tanık olduğum kimi tarihsel olayları ve düşüncelerimi aktarabilirsem kitap amacına ulaşmış olacak diye düşünüyorum.

Bizzat yaşadığım, tanığı olduğum ve önemli bulduğum kimi olayları kısa kısa anlatmaya çalışacağım. Net olarak hatırlayamayacaklarım bir yana, yine hepimizin bildiği konuların detaylarına ve mümkün olduğu kadar tartışma ve sorun yaratabilecek konulara girmemeye özen göstereceğim. Bir yönüyle mutlaka eksiklikler taşıyacaktır.

Beni kırmadığın ve çalışmaya başladığın için çok teşekkür ederim. İlerleyen yaşım ve sağlık sorunlarım nedeniyle de kitabın bir an önce çıkması en büyük isteğim.

  • İzlenme: 1592