Skip to main content

Geçmiş de tükenmedi gelecek de…


KÜRT MEHMET Malatya’da Devrimci Mücadele kitabının ikinci baskısı için yazıldı.

İKİNCİ BASKI İÇİN

İnançla yürüyenler, yürüdükleri yolda yalpalamayanlar, halkların kalbinde, vicdanında önemli bir yer kazanırlar mutlaka.

12 Eylül Faşist Darbesi’nin üstünden 40 yıl, 12 Mart Muhtırası’nın (darbesinin) üstünden 50 yıl geçti. O dönemlerde gençliklerini yaşayan, devrim ve sosyalizm için yaşamını hiçe sayan, emekçi halkların kurtuluşu için ölümün üstüne yürü-yen, faşizmin zindanlarında işkencelerde direnenler bugün yaşları ilerlemiş olsa da hâlâ aynı inanç ve kararlılıkla yaşamlarını sürdürüyorlar. İşte onlardan biri de KÜRT MEHMET.

KÜRT MEHMET, hem inançla yürümüş hem de yürüdüğü yolda yalpalamamıştır. O sahicidir, insan olarak da inandığı değerler konusunda da samimidir. Ülkenin her yanında olduğu gibi dünyanın dört bir yanında dostları olan insandır. Çıkarsız, yalansız bir halk sevdasıdır, onu yolundan etmeyen. O, KÜRT MEHMET adıyla, “Türk Solu”nda ve o solun en kitlesel grubunda sorumluluklar almış, halkların ve inançların birbiri-ne yakınlaşmasında harç görevi görmüştür. Onun içindir ki Malatya’da, Amed’de, Dersim’de içinde yer aldığı hareketin kitleselleşmesinde önderlerden biri olmuştur.

KÜRT MEHMET, sevgili Mehmet Tekin ağabeyim 12 Eylül sonrası aranırken Devrimci Yol Diyarbakır il sorumlusuna, “Beni kolumdan tutup karakola teslim etmeyecek temiz, saf bir köylü getirin bana. Devrimci olmasına da gerek yok. Ben onun üzerinden bağlantılar zinciri kurarım. Böylece buradan Suriye’ye kadar hepimize yol açabilirim,” diyebiliyor. İşte bu inancın ve halkla bir bütün olmanın ifadesidir. İşte bu halka ve devrime inancın dışa vurumu...KÜRT MEHMET Malatya’da Devrimci Mücadele kitabıyla devrimcilerin anılarını, deneyimlerini geleceğe aktarırken yeniden bir tarih yazmıyoruz. Yazılan tarihi, tarihin sayfaları-na not ediyoruz. Unutturmak isteyenlere inat unutturmama mücadelesi veriyoruz.

Ne demişti Şair Murathan Mungan:
“Ne geçmiş tükendi
Ne yarınlar
Hayat yeniler bizleri”

Geçmiş de tükenmedi gelecek de… Geleceğe dair umudumuz da inancımız da eksilmedi. Bizi yendiğini sananlar yanılıyorlar! Her büyük fırtınanın sonunda bir dinginlik olduğu gibi her dinginliğin sonunda bir fırtına vardır. İnanıyorum o fırtına emekçilerden, ötekilerden, kadınlardan, gençlerden ezilen halklardan yana esecek; hava bizden yana dönecektir. Yeter ki Mehmet ağabeyin söylemiyle “…Sırtını dayayacağın sağlam bir zemin (ideoloji), ne yapacağını bilen örgüt (örgütlenme) olsun.”

Emperyalizmin dünyayı getirdiği noktaya bakın! Sağ gerici, ırkçı, İslamcı ittifakın ülkeyi getirdiği hâle bakın! Evet, biz haklıyız! KÜRT MEHMET işte bu haklılığın mihenk taşı, abideleşmiş hâli.

Onunla ve o devrimci ağabeylerim, ablalarım, yoldaşlarım ile birlikte adımın ve inancımın tarihe yazılmasından onur duyuyorum. Kitabı edinerek, anlatılanlara ortak olup geçmişe ve inançlarımıza sahip çıkma onurunu, birlikte taşıdığım tüm yoldaşlarıma ve kitapseverlere teşekkür ediyorum.

KÜRT MEHMET Malatya’da Devrimci Mücadele kitabının 2000 adet birinci baskısı bir hafta içerisinde tükendi. Kitabın birinci baskısında gördüğümüz ya da bize iletilen kimi sorunları ikinci baskıda giderdik. Aslında kitapta önemli bir değişiklik yapmadık. İlerleyen zamanda öneriler ve gelişmeler doğrultusunda üçüncü baskıyı genişletilmiş bir şekilde yayımlayabileceğimizi söyleyebilirim.

Okurlarımıza, dostlarımıza, mücadele arkadaşlarımıza gösterdikleri ilgi için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

Metehan Akbulut
Antalya/Eylül 2020

Gelirinin ihtiyacı olan Malatyalı arkadaşlarımıza ve ailelerine aktarılacağı kitaptan edinmek için lütfen iletişime geçiniz:

Kitap istekleriniz için: Metehan Akbulut, GSM: 0535.7777 337, E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

  • İzlenme: 2580