Skip to main content

KÜRT MEHMET - (Mehmet Tekin) -Süleyman Aktaş

Dr. Metehan Akbulut’un Kürt Mehmet ile ilgili kitabını okumanızı öneririm.

Malatya’da Devrimci Mücadelenin 1965-1984 sürecindeki, anılar, yaşanmışlıklar, tanıklıklar, değerlendirmeler, eleştiriler ve özeleştiriler çok samimi ve yalın bir dille söyleşi formatında aktarılmış.
Kitabı okuyunca bazı konularda bakış açım değişti. Bazı olayları ve konuları yanlış biliyormuşum veya bize de yanlış aktarılmış.

Kürt Mehmet’i ismen tanıyorum. Kürecik - Malatya ve devrimci hareket ile bağlantısı olup tanımamak mümkün değil.

Kitapta da ayrıntılı okuyacaksınız:

Kürt Mehmet, Lise yıllarında Filistin Kurtuluş Örgütü El Fetih’in kamplarında kalmış. TİP, THKP-C, DEV-GENÇ ve Devrimci Yol süreçlerinde yer almış, Hekimhan Yeraltı Maden İş ve halkın örgütlenmesinde ciddi katkıları olmuş Malatya’daki devrimci mücadelenin önemli isimlerindendir. Bana göre yaşayan efsanelerdendir.

Devrimci mücadeleye yararı olmayan eylemlerin karşısında durabilen, Alevi - Sünni çatışmasına prim vermeyen, sözünü sakınmayan, olaylar karşısında serin kanlı örgütçü biridir.

“Devrimciler, sadece doğru yaptıklarını anlatmamalı. Sadece Devrimci Yol değil, tüm devrimci örgütler, başardıkları kadar başaramadıklarını ve bunların nedenlerini içten bir şekilde tartışmalı, buna ihtiyacımız var. Eğer bu tartışma ve değerlendirmeleri yapmazsak bizden sonraki kuşakların benzer hatalar yapmasından sorumlu oluruz. Yaşadıklarımızı eleştiri, özeleştiri süzgecinden geçirmeliyiz. Aksi halde bizden sonraki kuşaklara gerçekleri bırakmış olmayız”

  • İzlenme: 1173