Skip to main content

Bir Dönemin Serencamı Olarak Kürt Mehmet Kitabı- Dr. Kenan Ergus

Dr. Metehan Akbulut’un Kürt Mehmet Malatya'da Devrimci Mücadele kitabı çok büyük emek isteyen özenli bir çalışmanın ürünü olduğu içindir ki kısa sürede üçüncü baskısını yapmış.

Kitap, liseli yıllarından itibaren TİP, Dev Genç, Dev Yol, THKP-C, ÖDP ve Sol Parti saflarında yüreği hep solda atan, çok daha konforlu ve rahat bir yaşam sürecekken kendisini ülkenin tam, bağımsızlığı ve insanların eşitliği için adamış Kürt Mehmet (Tekin)’in içinde olduğu ve çevresinde gelişen mücadelede geçmişe bir pencere aralarken, gelecekte nasıl bir mücadele verilmesine dair çok önemli ipuçları veriyor.

Mehmet Tekin “Tüm devrimci örgütler başardıkları kadar, başaramadıklarını ve bunların nedenlerini içten bir şekilde tartışmalı” derken kendisine sorulan hiç bir soruya kaçak-göçek cevap vermeden, kimseyi hedef tahtasına koymadan içinde bir zamanlar yer aldığı örgütlerin ve kendisinin özeleştirisini hiç gocunmadan tüm samimiyetiyle yapıyor. Tüm birikimine karşın şimdi neden bir örgütlenme içinde olmadığı hakkındaki bir soruya verdiği “Evet bir devrimciyim, devrimci olarak bilinen birinin temiz kalması ve temiz kalması gerekir” yanıtı kişisel çıkarı için bukalemun gibi kılıktan kılığa girenleri ne kadar güzel güzel bir gönderme olmuş. Kitap o kadar güzel kurgulanmış ki ister nehir söyleşisi, ister belgesel veya bir dönemin romanı niyetine okunabilir. Dr Metehan Akbulut yerinde soru ve müdahaleleriyle kitabın baştan sona su gibi, çağlayan gibi akmasını sağlıyor.

Hekimlik gibi ağır bir mesleği sürdürürken onlarca tanıkla birebir görüşerek, yüzlerce kaynak, dergi, gazete arşivlerini tarayarak harcadığı olağanüstü bir emek harcayarak meraklılarına bu kitabı armağan eden Akbulut’un çabasını tarif etmekte sözcük bulmada zorlanıyorum. Bir dönemi otopsi masasına yatırırken gelecekte nasıl bir mücadele verilmesi gerektiğinde de ışık tutan kitap okunmayı ve üzerinde derin derin düşünmeyi fazlasıyla hak ediyor.

 

 

  • İzlenme: 1733