Skip to main content

Kolektif Bir Çalışma ve Teşekkür


Bu kitap kolektif bir çalışmanın ürünü… Onlarca insanın katkısı, emeği var. Yazılarıyla, verdikleri belgelerle, yaptığımız söyleşilerle, çektikleri fotoğraflarla, yaptıkları düzeltme ve önerilerle ciddi katkılar sundular. Ben sadece anlatılanları, yazılanları geçmişte kaybolmadan harmanlamaya ve birleştirmeye çalıştım.

Çalışma boyunca ziyaret ettiğimiz dostlar, bizi evlerinde ağırladılar, sofralarını açtılar, hepsinden önemlisi çok sıcak sohbetlerle bizi ailelerinden biri olarak gördüler. Onca insanın adını sayamıyorum, ancak anmadan geçemeyeceklerim var. Her birinin çalışmada az ya da çok katkısı oldu.

Ahmet Atak, Alaaddin Erbaş, Ali Demiralp, Ali Koç, Ali İhsan Pekdaş, Ali Rıza Özer, Ayhan Tural, Ayşen Öz Akbulut, Battal Erdem, Bektaş Altunok, Cafer Şen, Celal Işık, Cemal Çakıcı, Cemal Tekin, Cuma Gürsoy, Çetin Uygur, Elif Tekin, Erdoğan Umur, Erdinç Obuz, Fadıl Öztürk, Faruk Demirel, Fatoş Tekin, Göksel Erbaş, Gürcan Bahadır, Gültekin Bekdemir, Güzel Karayılan, Hacı Tonak, Hasan Köroğlu, Haşim Aydıncak, Hayrullah Arslangiray, Hüseyin Çuhadar, Hüseyin Kalkan, Hüseyin Özcan, Hüseyin Tekin, İbrahim Yakut, İlbay Kahraman, İrfan Karaoğlan, Kâzım Aksoy, Kâzım Pekşen, Kemal Ayar, Kemal Çetin, Mehmet Asaman, Mehmet Biter, Mehmet Emanet (Memet Amanat), Mehmet Karakurt, Mehmet Karaoğlan, Mehmet Nacar, Mehmet Ali Yılmaz, Melih Pekdemir (Bekdemir), Murtaza Yıldırım, Mustafa Arslan, Mustafa Karadağ, Mustafa Karaoğlan, Müslüm Erbaş, Nilüfer Demiralp, Niyazi Tekin, Nurhan Obuz, Nurten Baltacı, Oğuz Erarslan, Oğuzhan Müftüoğlu, Ömer Karaevli, Ömer Kavili, Raşit Araz, Sabri Taşkın, Sakine Tekin Çakmak, Sultan Yılmaz, Şükrü Demir, Süleyman Doğan, Tahsin Öztürk, Vahap Durdu, Yasin Ketenoğlu, Yusuf Canpolat, Zarife Karaoğlan, Zerbap Çakıcı… Hepsine müteşekkirim.

Ancak Oğuz Erarslan, Hacı Tonak, Faruk Demirel ve hayat arkadaşım Ayşen Öz Akbulut’a ayrıca bir kez daha teşekkürlerimi belirtmem gerekiyor. Onlar olmasa bu kitap olmazdı.

Bu süreçte görüşemediklerimiz olduğu gibi yaşamını yitirenler de var. Teslim Töre ile facebook üzerinden görüşme olanağı yakalamıştık ki bir süre sonra yaşama veda etti. Süleyman Doğan (Cem Süleyman) elindeki birçok belgeyi göndermeye hazırlanırken, “Kitap kapağının tasarımını yapmaya başladım…” demişti. Ani bir şekilde yaşama veda etti. Son olarak Gültekin Bekdemir’i kaybettik. Yaşama gözlerini kapamadan kısa bir süre önce telefonla görüşmüştük. Adını andığım yoldaşlar gibi, devrim ve sosyalizm mücadelesinde tüm yolcu ettiklerimizi saygıyla anıyorum…

Son Söz Yerine

Çalışmaya katkı verenler, yani kitabı asıl yazanlar her türlü zorluğu, acıyı, sevinci, umudu birlikte yaşayan kişilerdi. Hemen hemen hepsi Kürt Mehmet ile birlikte yaşadıkları dönemi hesapsız kitapsız, olanca sadelikleri, yalınlıkları ve içtenlikleri ile anlattılar. Hep birlikte, Kürt Mehmet’in kişisel tarihi üzerinden, yanlış bilinen kimi şeyleri veya bilinmeyen kimi tarihi kesitleri aydınlatmaya çalıştılar. Birçoğunun inançları, düşünceleri ve umutları ilk günkü heyecanları ile sürüyor.

Son olarak belirtmem gerekir ki 1994 yılı sonlarında Kürt Mehmet’e, “Sizin gibi deneyimli bir devrimci, içinden geldiği hareketimizle neden yakın ilişki kurmaz?” diye sorduğumda, “Elbette nedenleri var. Bugün birebir örgütlenme çabası içinde olmayabilirim. Ancak temiz kaldım. Temiz kalmayı başardım,” diye yanıtlamıştı. İlk söylediğinde tam olarak neyi kastettiğini kavrayamamıştım. Bugün çok daha iyi anlıyorum ki devrimcilik, her şeyden önce temiz olmak ve temiz kalmayı başarabilmek.

Hiç kuşkusuz devrimciler, kitleleri sadece teorik güçleriyle, ideolojik ve politik duruşlarıyla, mücadeleci özellikleriyle değil, yaşam biçimleriyle de etkilediler. Kürt Mehmet’in yaşamının ve mücadelesinin bir bölümünü aktarmaya çalıştığımız bu kitapta, bütün devrimcilerdeki saflığı ve temizliği bir kez daha göreceğiz.

Malatya’daki devrimci mücadelenin önemli isimlerinden birisi olan Kürt Mehmet’in yaşadıklarının anlatımından, tanıklıklarından oluşan bu çalışmanın, ilgili döneme ve devrimci hareketimize bir başka açıdan bakmamıza olanak sağlayacağını, hepimizin inanç ve kararlılığını güçlendireceğini düşünüyorum.

Kitap sürecinde bir kez daha gördüm ki devrimcilerin her biri adeta Promete gibi insanlık için tanrılara başkaldırmış ve çok bedel ödemiştir. Onların yol arkadaşı olmaktan onur duyduğumu belirterek sözü Nazım Ustaya bırakayım:

“…Yeniden vurdum mihenge inandığım şeyleri
Çoğu katıksız çıktı çok şükür…

Dr. Metehan Akbulut
Antalya /Eylül 2020

Gelirinin ihtiyacı olan Malatyalı arkadaşlarımıza ve ailelerine aktarılacağı kitaptan edinmek için lütfen iletişime geçiniz:

Kitap istekleriniz için: Metehan Akbulut, GSM: 0535.7777 337, E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

Haşim Aydıncak, Metehan Akbulut, Bektaş Altunok, Mehmet Nacar ...........ANKARA

Metehan Akbulut, Mehmet Biter, Mehmet Tekin......MARMARİS

Metehan Akbulut, Ali Koç, Mehmet Tekin, Sultan Yılmaz, Ali Rıza Özer, Ali Rıza Burak, Mustafa Karadağ, Sabri Taşkın......İZMİR

Ahmet Atak, Mehmet Tekin, Cemal Çakıcı, Mustafa Karadağ, Metehan Akbulut.....İZMİR

Metehan Akbulut, Mustafa Arslan, Mehmet Tekin, Ali İhsan Pekdaş, Fadıl Öztürk, Erdinç Obuz....İZMİR

Ali Demiralp, Mehmet Tekin, Metehan Akbulut....İSTANBUL

Mehmet Tekin, Hacı Tonak, Metehan Akbulut, Celal Işık (ayakta)....İSTANBUL

Gürcan Bahadır, Mehmet Tekin, Çetin Uygur, Hüseyin Çuhadar, Metehan Akbulut.....İSTANBUL

Kazım Aksoy, Cafer Şen, Ali Demiralp, Metehan Akbulut, Mehmet Tekin......İSTANBUL

İbrahim Yakut, Ömer Karaevli, Mehmet Tekin, Alaaddin Erbaş, Metehan Akbulut......İSTANBUL

Cemal Tekin, Hüseyin Tekin, Mehmet Tekin, Metehan Akbulut, Ömer Karaevli......ÇERKEZKÖY/TEKİRDAĞ

Müslüm Erbaş, Mehmet Tekin, Metehan Akbulut.......DENİZLİ

Metehan Akbulut, Mehmet Tekin, Battal Erdem, Melek Durdu, Vahap Durdu......MANAVGAT/ANTALYA

Mehmet Tekin, Elif Tekin, Ayşen Öz Akbulut, Metehan Akbulut....ANTALYA

Metehan Akbulut, Raşit Araz, Mehmet Tekin....ANTALYA

Metehan Akbulut, Mehmet Tekin....ANTALYA

Metehan Akbulut, Mehmet Tekin.....ANTALYA

Metehan Akbulut, Mehmet Tekin....ANTALYA

Metehan Akbulut, Mehmet Tekin.....ANTALYA

Mehmet Tekin, Metehan Akbulut....ANTALYA

Metehan Akbulut, Mehmet Tekin...ANTALYA

  • İzlenme: 4017