Skip to main content

Korkmadan yılmadan CHP’ye ve değerlerine sahip çıkalım-Rıza Turan


Arkadaşım Dr.Metehan Akbulut tarafından kaleme alınan “CHP’nin Reddi Mirası, Orhan Akbulut Kitabı”nı bir solukta okudum. Son derece akıcı ve dolu dolu bir çalışma olmuş. Sade, anlaşılabilir adeta bir roman tadında. Tıpkı bir önceki “Kürt Mehmet, Malatya’da Devrimci Mücadele” kitabı gibi. Çok büyük emek isteyen özenli bir çalışmanın ürünü. Kitap çok iyi kotarılmış bir sözlü tarih çalışması.

Olaylar bir düzen içerisinde kronolojik olarak sıralanmış ve arka planları ile aktarılmış. CHP’nin değerli eski Milletvekili Orhan Akbulut son derece açık yüreklilikle eksiğiyle fazlasıyla yaşamını anlatmış. Medeni cesaretinden dolayı teşekkür ederim. Geçmişin bilgisine ayrıntılarıyla sahip olmak için kişisel tanıklıklar, anılar önemli bir yer tutuyor. Cumhuriyetin kurucusu bir partinin nasıl bu hale getirildiğini ve kendi sorumluluk payı da dahil olmak üzere yöneticilerin, milletvekillerinin paylarını içtenlikle anlatmış. CHP’nin bugün nasıl bu hale geldiğini bir kez daha anlamış olduk. Güce dayalı siyaset yapmak ve de söylemleri ile yaptıkları birbirini tutmayan Atatürk’ün mirasını yiyerek tüketen CHP’li yöneticilerin rollerinin büyük olduğunu bir kez daha anladık.

İNSAN BEYNİ DEĞİRMEN TAŞINA BENZER İÇİNE YENİ BİRŞEYLER ATMAZSAN KENDİ KENDİNİ ÖĞÜTÜR DURUR. Yukarıdaki sözde anlaşılacağı gibi Atatürk’ün düşünceleri üzerine bir şey koymadıkları gibi CHP değerlerini bitirenleri bir kez daha gördük. Bir CHP’li olarak sizlere nasıl hitap edeceğim inanın zorlanıyorum. Ürkek ve korkak bir CHP yarattınız. Atatürk’ün devrimlerinden ödün vererek bugünkü rejimin kurulmasında payları çok büyük. Biz bugün CHP’yi anlatmakta zorluk çekiyorsak ürkek ve korkak yöneticilerin sayesinde. O zaman gelin korkmadan yılmadan CHP’ye ve değerlerine sahip çıkalım. Şimdi CHP zamanı.

  • İzlenme: 933