Skip to main content

Bir sevdadır bizim hikayemiz -Mehmet Asaman

Bir sevdadır bizim hikayemiz
büyük bir aşktır, umuttur, dirençtir

68 ve 78 kuşağını önemli bir değeridir Kürt Mehmet abi. Yaşamının en verimli döneminde insanların daha özgür yaşayabileceği sosyalizm için her türlü fedakarlığı yapmış bir kişiliktir. Büyük bir özveriyle görev ve sorumluluk üstlenmiş bir büyüğümüz ve önderimizdir. Mücadelesini TİP, DEV -GENÇ, THKP -C ve Devrimci Yol ile taçlandırmıştır.

Yıllar sonra böyle güzel bir eser bizimle paylaştığı için teşekkürler. Tabii ki bu güzel eserin ortaya çıkmasında büyük emek veren Dr.Metehan arkadaşa da teşekkürlerimi sunuyorum.

Tabii ki sosyalistler için olmazsa olmazımız da eleştiri ve öz eleştiri yapabilmektir. Mehmet abide büyük bir samimiyetle buna vurgu yapmış ve paylaşmış. Gençliğe atfen söylemlerinin önemli bir vurgu olduğuna inanıyorum. Yapılan güzellikleri anlatırken yanlış hatalı ve eksiklere de vurgu yapmış. Keşke herkes kendisine dönüp nerede yanlış yaptığını söylese ya da hatalarının bir özeleştirisini yapmayı becerebilse. Her şeyi biz en iyisini yaptık, süreçte bizim hiç hatamız yok ve hep başkasında suçu arayan bir çok sol yapı mevcut. Güzelliklerde olan ortak paydamız ne yazık ki hatalarda hepimizin ortak paydası olmuyor.

Özelikle 77 de başlayan ve 80 darbesine kadar Türkiye’de halka ve devrimcilere karşı bir yoğun faşist saldırılarla karşı karşıya kaldık. Birçok yerde üstünlük bile yakalanmıştı. O süreçte Devrimci Yol içinde ayrışmanın yaşanması bir süreçte olumsuz bir etki yarattı. Buna rağmen gücünü sadece kendi iradesi ve halktan alan devrimciler önemli bir sınav verdiler diye düşünüyorum.

O dönemde bir başarı hikayemiz varsa yiğitçe canlarını ortaya koyan yitirdiklerimiz başta olmak üzere ve diğer devrimci arkadaşlara aittir. Birbirini tanımadan insanları ve ülkeleri uğruna hiçbir şahsi çıkar gözetmeden canların ortaya konan bir mücadeleydi. Özelikle Malatya’da hepimizin tanıdığı o yiğit yoldaşları anmadan geçemeyeceğim Yalçın Aslan, Vahap Atılgan, Gafar Afşar, Mustafa Sevil Fırtına, Ali İşçi ve daha niceleri. Anıları önünde saygıyla ve hasretle eğiliyorum.

Mehmet abinin devrimci çalışma ve örgütlemesindeki davranışlarına dair kısaca bir şeyler söylemek isterim. Mehmet abinin davranışları tıpkı Vietnam savaşında gerillaların bir bölgedeki kendilerine yabancı bir halkı nasıl örgütleyip kazanmaları gibiydi. Bizlere yabancı ve önyargıda buluna o kadar çok insan vardı ki büyük bir çoğunluğunu örgütledi. Bugün de insanların yaşamlarına dokunulduğunda inanın ki birçoğu önyargılarını bırakıp yanımızda yer alacaktır.

Bu güzel çalışmayı bizlere sunan Mehmet abi ve Dr.

Metehan arkadaşa bundan sonraki yaşamlarında da başarı ve sağlıklı bir gelecek diliyorum.

Ne geçmiş tükendi nede gelecek. Umutla dirençle

  • İzlenme: 1597